NICOLAS NOVOTNÝ

Děkuji za Vaši podporu!

MŮJ PŘÍBĚH

Jmenuji se Niky a narodil jsem se 2. září 2005. Vážně jsem onemocněl z plného zdraví a nyní jsem odkázán na invalidní vozík a pomoc rodiny. Chci zase chodit do školy, běhat s kamarády a skákat na oblíbené trampolíně.

Osudný den, na který nikdy nezapomenu byl 8.10.2015

Po škole jsem volal mamce, ať pro mě přijede, protože mi nebylo dobře a byl jsem dost unavený. Cestou domů jsem jí říkal: „Mami, mě bolí nohy.“ Mamka mě uklidnila: „To nic, Niky, to máš asi z tělocviku.“ Když jsme přijeli domů, nechala mě mamka u babičky, která byla ten den u nás a hlídala mladšího brášku, a spěchala na nákup. Nohy mě bolely víc a víc, ale na první pohled nebylo nic vidět. Během následujících 10 minut jsem začal špatně chodit. Nikdo tomu nevěnoval plnou pozornost. Chtělo se mi na záchod, ale nešlo mi to… Nakonec jsem na záchodě spadl na kolena a volal o pomoc babičku. V tu chvíli přijela i mamka zpět z nákupu, ale to už jsem nemohl hýbat nohama. Všechno proběhlo neuvěřitelně rychle, během pár minut… Po chvíli bolest nohou skončila, ale to už jsem se na nohy nepostavil. Cestou do nemocnice jsem přestal cítit nohy úplně a nemohl jsem ani na záchod. Byl jsem z toho vyděšený, protože nikdo netušil, co se mi vlastně stalo.

Konstatování lékařů (diagnóza) – v říjnu loňského roku prodělal Niky ischemii míšního konu (část míchy na úrovni hrudní a bederní páteře). Onemocnění se projevilo parézou nohou a také poruchou svěračů. Přestože se Niky zvládne v tuto chvíli postavit na nohy, zatím není schopen samostatné chůze a je odkázán na invalidní vozík. Jeho zdravotní stav je komplikován problémy s vyprazdňováním (opakované cévkování a vybavování stolice).

Ve škole Nikča nemá individuální plán, ale normálně jej klasifikují. Nikča školu navštěvuje na 4 hod denně, pokud jsme doma a ne v nemocnici. Pro Nikyho jsou nyní nezbytnou součástí léčby rehabilitace, které postupně vedou ke zlepšení jeho zdravotního stavu. I když je tento boj pro Nikyho i pro nás fyzicky i psychicky náročný a vyčerpávající, Niky se nevzdává, bojuje dál, dělá pokroky a jeho stav se neustále zlepšuje. Náklady spojené s rehabilitacemi a samotné lázeňské rehabilitační pobyty s sebou nesou nemalé výdaje, které výrazně zatěžují náš již tak napjatý rodinný rozpočet. Proto se na Vás obracíme s prosbou o finanční pomoc, která nám umožní financovat opakované intenzivní rehabilitace v ADELI v Piešťanech. Toto rehabilitační centrum má díky svým dlouholetým zkušenostem, speciálním metodám, individuálnímu přístupu a intenzivní neurorehabilitaci opravdu vynikající výsledky a velkou úspěšnost. Náklady na třítýdenní terapii jsou cca 5 500 Euro. Všichni věříme, že je toto jediná šance, jak vrátit Nikyho do běžného života.

Náš syn je velmi statečný a nedávno mi říkal: „Mami, neboj se, to zvládneme.“ Věřím, že ano… Uděláme pro to maximum. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se nám život z ničeho nic obrátí naruby. Všichni však musíme být silní, a to hlavně kvůli Nikymu.

Všem Vám moc děkujeme za čas, který věnujete naší prosbě o finanční dar a zároveň děkujeme případným dárcům za jakoukoliv výši příspěvku, velice si toho vážíme.

Niky a rodina Novotných